Tabiat Işığı İle Hakikatı Arama, Descartes

Bu yapıt, bunları öğretmek ve ruhlarımızın gerçek zenginliklerini ortaya çıkarmak isteğiyle yazılmıştır.

“Tabiatın saf ışığı, sıradan bir insanın dine ve felsefeye ihtiyaç duymadan her ey hakkındaki düşüncesini, görüşünü belirler ve en gizemli bilimlerin derinliklerine bile ulaşır.”

— Descartes

Merhaba

Descartes‘in dikkat çeken bir diğer çalışması ise Tabiat Işığı ile Hakikati Arama, (La Recherche de la V6rit6 par les Lumiöres Naturelles, 1691) başlığını taşır. Aklın ve yetilerinin kullanılması yoluyla hakikate nasıl ulaşılacağı üzerine bir deneme olarak kaleme aldığı bu çalışmasında öncelikle “tabiat ışığı” belirlemesini tanımlar. Descartes’a göre, “Tabiatın saf ışığı, sıradan bir insanın dine ve felsefeye ihtiyaç duymadan her şey hakkındaki düşüncesini, görüşünü belirler ve en gizemli bilimlerin derinliklerine bile ulaşır.”

Sıradan bir insan bütün kitapları okumak ve okullarda okutulan her şeyi ayrıntılarıyla öğrenmek zorunda değildir. Hatta kitaplara gereğinden fazla zaman harcarsa eğitiminde eksiklik bile oluşur. Onun yaşamda yapacağı çok iş vardır. Zamanını doğru planlayarak geçirmek ve en değerli zamanlarını da yararlı işler yapmaya ayırmak zorundadır. Bu yararlı işlerin ne olduğunu ona, yalnızca kendi aklı öğretecektir. Ama insan dünyaya geldiğinde hiçbir bilgisi yoktur, onun çocukluğunda edindiği bilgilerse ancak kendi duyuları ve öğretmenlerinin kapasitesiyle sınırlıdır. Bu nedenle aklının düşlerini ve düşüncelerini yönetmeye başladığında, onda birçok yanlış düşüncelerin olmaması olanaksız gibidir. Böylelikle o, hem düşüncesini dolduran kötü bilgilerden kurtulmak hem de düşüncesine temel oluşturacak sağlam bir bilimi edinmek, bilgisini ulaşabileceği en yüksek noktaya kadar yükseltecebilecek tüm yolları bulmak için ya çok yüksek bir yaratılışta olmalı ya da bir bilgenin derslerinden yararlanmalıdır. Onun ihtiyacı budur.

Ama korkarım ki öncelikle, bu tasarımın büyüklüğü karşısında şaşkınlığa uğrayacak ve buna inanmayacaksınız. Bu nedenle giriştiğim işin hayal edildiği kadar zor olmadığını söylemek isterim. Çünkü insan zihninin potansiyeli İçindeki bilgiler, şaşılacak bir bağla birbirine zincirlenmiş ve zorunluluklarla birbirinden çıkarılır ve onları bulmak için çok da güçlü ve becerikli olmaya ihtiyaç yoktur. Sorun, en basitlerinden başlayarak basamak basamak en yükseklerine kadar gitmesini bilmektedir.


Bu yapıt, bunları öğretmek ve ruhlarımızın gerçek zenginliklerini ortaya çıkarmak isteğiyle yazılmıştır. Böylelikle her insana, kendi yaşamını yönetmesi için gerekli olan tüm bilimi/ başkasından bir şey istemeden kendisinde bulmanın, sonra da bu bilimi irdeleyip insan aklının edinebildiği en derinlikli bilgilerin tümünü edinmesinin yolunu yordamı gösterilmektedir.

Tabiat Işığı İle Hakikatı Arama, okumayanlara tavsiye, okuyanlara bilgiyi hatırlatma amaçlı.

Yazarlar sizi okumaya davet ediyor.

Sevgiyle okuyunuz…

Ben’i Sorgula
Kategoriler
%d blogcu bunu beğendi: