Bizim Dünyamız, Thich Nhat Hanh

Kendimizle, başkalarıyla ve doğayla çatışmayı bırakmak için sevecenliğin, nezaketin, peşin hükümlerin ötesine geçmenin ve özen göstermenin bilgisi…

“Yaşamak için başkalarını sömürmek ve öldürmek zorunda olduğumuz bir uygarlık, sağlıklı bir uygarlık değildir. “

— Thich Nhat Hanh

Merhaba

Gezegenimizi korumak ve ona iyi bakmak için her birimizin yapabileceği bir şey var. Çocuklarımızın ve torunlarımızın geleceğini mümkün kılacak bir yaşam sürmeliyiz. Yaşamımız, verdiğimiz söz, aktarmak istediğimiz mesaj olmalı” diyen Vietnamlı Zen üstadı, Nobel Barış Ödülü adayı Thich Nhath Hanh, bizi yaşayan her şeyle daha şefkatli ve dürüst ilişkiler kurabileceğimiz bir yolculuğa davet ediyor.

Bizim Dünyamız bir çağrı, kitabın alt başlığı; Bir Zen Rahibinin Barış ve Ekoloji Hakkındaki Düşünceleri ise barış ve ekolojinin birbirinden ayrılamazlığına vurgu yapıyor. Tıpkı savaşan iki Kore için, aralarındaki hayat dolu toprağın dünyaya bir hediye olmasının ötesinde onları birbirine yakınlaştıracak bir firsat oluşu gibi, bütün gezegenimizi boğmakla tehdit eden bu olağanüstü büyük tehlike de bizi her türlü farklılığımızdan daha büyük ortak bir amaç için birleştirecek bir fırsat olabilir mi?

Doğa, her insanı, her ulusu, her inancı birleştirir. Eğer onu korumayı beceremezsek hepimiz yok olacağız. Ama eğer yapabilirsek, biz ve ekolojinin bizi bağladığı diğer insanlar, türler ve bütün her şey birlikte kurtulacağız. Ve barış olacak.

Farkındalığın “çanları bizi çağırıyor, uyandırmaya çalışıyor, gezegenimize yaptıklarımıza dikkatle bakmamızı hatırlatıyor.

Farkındalığın çanları duyuluyor. Bütün dünyada seller, kuraklık ve büyük orman yangınları yaşıyoruz. Kuzey Buz Denizi’nde buzlar eriyor, tayfunlar ve sıcak hava dalgaları binlerce kişiyi öldürüyor. Ormanlar hızla yok oluyor, çöller büyüyor, canlı türleri her geçen gün tükeniyor ve biz hâlâ tüketmeye ve bizim için çalan çanları duymazlıktan gelmeye devam ediyoruz.

Bizim Dünyamız, okumayanlara tavsiye, okuyanlara bilgiyi hatırlatma amaçlı.

Yazarlar sizi okumaya davet ediyor.

Sevgiyle okuyunuz…

Ben’i Sorgula
Kategoriler
%d blogcu bunu beğendi: