İyileştiren Sevgili, Thich Nhat Hanh

Zen ustası Thich Nhat Hanh, İyileştiren Sevgili’de, gerçek sevgiye uzanan yolu farkındalıkla nasıl kat edebileceğimizi gösteriyor. Berrak bir yaklaşım ve merhametle harmanlanmış İyileştiren Sevgili düşündüren sorularıyla büyük ustanın engin deneyimini gözler önüne seriyor. Birine gerçek aşkla bağlanmak için öncelikle kendimizi sevmemiz gerektiğini basit ve anlaşılır bir dille anlatıyor.

“Gerçek sevgi, değer verdiğiniz insana karşı bir sorumluluk gerektirir, onu bütün güçlü ve zayif yanlarıyla, olduğu gibi kabul etmeyi gerektirir. Bir insanın yanlızca iyi yanlarından hoşlanırsanız bu sevgi değildir. Onun zayıf yanlarını da kabullenmeli; değişmesine yardım etmek için sabır, anlayış ve enerji vermeyi bilmelisiniz. Bu tarz bir sevgi karşınızdakinde bir koruma ve güven hissi doğuracaktır.”

— Thich Nhat Hanh

Merhaba

İyileştirebilme Sanatı: Sanskritçe karuna sözcüğü çoğu zaman “şefkat” olarak çevrilir. Şefkat başka biriyle ” birlikte acı çekmek” onun acısını paylaşmak demektir. Karuna ise bundan çok daha fazlasıdır. Sadece paylaşmak deği, o acıyı silip dönüştürmek demektir. Muayene olmaya gittiğiniz doktorun, acınızı sadece paylaşması bir işe yaramaz, o acının iyileşmesine yardım etmesi de gerekir. İşte sizin de sevdiğiniz insanı iyileştirme becerisine sahip olmanız, onu daha az acı çekmesini sağlayabilmeniz gerekir. Bu bir sanattır. Nasıl ki bir doktor bir hastalığı, sebebini bilmeden iyileştiremezse, siz de sevdiğiniz insanın acısının kökenini bilmeden ona yardım edemezsiniz. Karşınızdakinin acısını dindirmek istiyorsanız önce o acının nedenini bilmek zorundasınız.

Sevginin Özünde Anlamak Vardır

Bir insanın acısını anlamak ona verebileceğiniz en iyi hediyedir. Anlamak sevginin öteki adıdır, Anlamazsanız sevemezsiniz

Birini sevmek için onu anlamamız, anlamak içinse dinlememiz gerekir.

Ne kadar anlarsanız o kadar sever, ne kadar severseniz o kadar anlarsınız. Bunlar aynı gerçekliğin iki yüzüdür. Sevgi ile anlayışın zihni aynıdır. Hepimizin, içimizdeki bu sevme becerisini nasıl besleyip büyüteceğimizi öğrenmemiz gerekir.

Gerçek Sevgiyi Tanımak

Gerçek sevgi bize güzellik, tazelik, dayanıklılık, özgürlük ve huzur getirir. Gerçek sevgi kendi içinde, yaşadığımıza dair derin bir sevinci barındırır. Sevgiyle birlikte bunları hissetmiyorsak o sevgi gerçek değildir.

Beden Ve Zihin

Beden ve zihin iki ayrı varlık değildir. Bedende olan her şeyin zihin üzerinde, zihinde olanın da beden üzerinde etkisi vardır. Zihin kendini göstermek için bedene bağlıdır, beden de yaşamak için, var olmak için zihne bağlıdır. Birini sevdiğinizde ona tümüyle saygı duymanız gerekir; sadece zihnine değil, bedenine de. Kendi bedeninize de, onun bedenine de saygı duymalısınız. Bedeniniz sizsiniz. Bedeniniz zihninizdir. Aynı şekilde diğer insanların da zihinleri ve bedenleri birbirine bağlıdır.

Güçlü Bir Amaç

Ruhunuzun derinlerine kadar ulaşan bir arzunuz, hayatımın amacı dediğiniz bir şey varsa, başkalarını sevmek sizi bu amaçtan saptıran bir şey olmaktan çıkıp arzunuzun bir parçası olur. Siz ve sevdiğiniz insan, ikiniz de bu dünyanın acısını dindirmek için bir şeyler yapmak istiyorsanız, birbirinize olan sevginiz başkalarına olan sevginizle birleşip bütün dünyayı kapsayacak kadar bütün dünyayı kapsayacak kadar büyür.

İyileştiren Sevgili, okumayanlara tavsiye, okuyanlara bilgiyi hatırlatma amaçlı.

Yazarlar sizi okumaya davet ediyor.

Sevgiyle okuyunuz…

Ben’i Sorgula
Kategoriler
%d blogcu bunu beğendi: