Geçecek Mi?, Gökhan Çınar

3. Kemoterapi seansı

İyileşmeden iyi olmuşum gibi yapmadan, daha önce kendimi nasıl ayağa kaldırdığımı unutmadan, kabul edip sindirince geçecek. Yaşayınca geçecek.  Ama illa ki geçecek…

“Sonra babamı çağırın. Yanıma gelsin gülümseyerek. Boğazımdaki öfkeme sadece o dokunsun. Bazı saklı yaraların yerini biliyor o, size tarif etsin.”

— Gökhan Çınar

Merhaba

Geçecek mi?” adlı eserde yıllarca beraber çalıştığım eski bir dostla karşılaştım. Yüzümde kocaman bir gülümsemeyle üç boyutlu yazının gücünden yararlanarak geçmişi ziyaret ettim. O anda damardan aldığım yüksek doz kanser ilacıyla kitabın satırlarında Gökhan Çınar’la yürüyüşe başladım.

Uzmanlık alanı Klinik Psikoloji olan Gökhan Çınar şöyle yazıyordu:

Kendi yaralarımdan umut yaptım kendime. İnsanı anlamaya, yol arkadaşlığı etmeye psikolog olmaya böyle karar verdim.

Bir terapist olarak Geştalt terapi Yaklaşımı’nı benimsemektedir. Türk Psikologlar Derneği ve Geştalt Terapi Derneği üyesi olan psikolog-yazar, Oyun Terapileri Derneği’nin kurucu üyelerinden biridir. Lisans ve yüksek lisans psikoloji eğitimi sonrasında doktora eğitimini Sinema-TV alanında sürdürmüştür. Çeşitli radyo, televizyon, kanallarında yapımcı, yayıncı ve yönetici olarak görev almıştır. İnsan doğası, çocuk-ergen gelişimi ve psikoterapi üzerine çeşitli dergi ve kitaplarda yer almıştır. İlk kitabı olan “Geçecik mi?” ile hayatın farklı dönemlerini, şahit olduğu insan hikayelerini, duygu, düşünce ve davranışlar üzerindeki terapist gözlemlerini aktarmaktadır.

Bu dünyaya “beklenti olmaya” gelmedim. Bu dünyaya başkası olmaya, ezberlere uymaya, hep aynı şarkıyı duymaya gelmedim… Sertçe göğsüme oturan bu ağrıya dokunabilirsem geçecek. Kaçmadan, acısını yok saymadan, kendime kızıp canımı daha çok yakmadan, yargılayıp daha derine bastırmasam geçecek. Geleni bir kabul edip, onunla canım yanarken konuşursam geçecek. Her sözünü yol göstersin diye aklıma bırakırsam, kalan izini iyileşsin diye zamana bırakırsam geçecek.

“Hala yaşıyorum ve yeni doğumlarımı bekliyorum” diyen Gökhan Çınar’a yolun açık olsun derken; Geçecek mi? okumayanlara tavsiye, okuyanlara bilgiyi hatırlatma amaçlı.

Yazarlar sizi okumaya davet ediyor.

Sevgiyle okuyunuz…

Klinik Psikolog, Gökhan Çınar’ın 2. Kitabı Benim Evim Neresi – Yarasız Çocukluk Yoktur

Ben’i Sorgula
Kategoriler
%d blogcu bunu beğendi: