İnanmış olduğumuz dinin bizlere aktarmış olduğu ilâhi mesajları daha kapsamlı olarak öğrenmek isteyen herkes, ezoterizme müracaat etmek zorundadır. Aksi takdirde ilâhi mesajlar bizler için kapalı kalacaktır.

“Her akıl büyük gerçekleri kavrayamaz. Çoğunluk ya aptal, ya kötüdür. Aptalsalar gerçek karşısında akıllarını büsbütün yitirirler. Kötüyseler, bu gerçeği kötüye kullanarak, büsbütün kötülük ederler.”

— Ergun Candan

Merhaba

Ezoterik öğretiler der ki; Bir zamanlar atalarımız ilahlarla birlikte yaşıyorlar, aynı dili konuşuyorlar ve birbiriyle mükemmel bir biçimde anlaşıyorlardı. Artık ilahlar nadiren gözükecekler ama siz insanlara bağlılık işaretleri bıraktılar. O işareti bulanlara gerçekler görünmeye başlayacaktır… Ve sonunda onlara yeniden kavuşacaksınız…

Allah sadece zamanla ilgili değil, her şeyle ilgili sonsuz bilgi ve tasarruf sahibidir. Peki “her şeyi Allah bilir” diyerek biz hiçbir şey bilmeye ve öğrenmeye çalışmayacak mıyız?

Ezoterizmin geleceğe ait bilgiler içerir ancak ezoterizmin içindeki geleceğe ait bilgiler mutlak değişmez tarihler vermez. Genel hatlarıyla belli bir fikir verecek niteliktedir. Bir anlamda kehanet niteliği bu bilgiler incelendiğinde, geleceğe ait genel bir bilgiye ulaşılabilmektedir.

Ezoterizmin en büyük özelliği ne dinle, ne bilimle çelişmemesidir. Gerek bilimsel, gerekse de dinsel bilgilerle birlikte ele alındığında ezoterizmin ne denli geniş kapsamlı bir bilgi aktarma sistemi olduğu daha iyi fark edilmektedir.

Ezoterizmin bir tarifini yapmak gerekirse işte bu içsel bilgilerin toplamına verilen bir isimdir diyebiliriz. Ezoterizmin ana konusu “insan, yaşam, evren” dir.

“Her şeyin sırrı içinde gizlidirsözü hiçbir şeyin göründüğü gibi olmadığı anlamına gelir.

Ezoterizm Nedir?

Kelime anlamı itibariyle Ezoterizm’in Osmanlıcadaki karşılığı “Batinilik”tir.

Batın: İç yüz, içteki anlamına gelir. Bunun Türkçe karşılığı “içrek” kelimesidir. Bununla “içte kalan, saklı bilgi” kastedilmektedir.

Ezoterizmin içindeki bilgileri öğrenmek ve bu bilgiler ışığında dinsel metinleri okumak, dinlerin içindeki gerçek mesajları yakalayabilmemizde bize çok büyük kolaylık sağlayacaktır. Dolayısıyla dinlerin de gerçek değeriyle algılanmasında bu çalışma, bizlere büyük bir oranda yardımcı olacaktır.

Ezoterik bilgiler ışığında kutsal metinler incelendiğinde, dinlerle ilgili bilgilerimizin ne kadar eksik olduğu hemen ortaya çıkacaktır. Çünkü dinlerin dili semboliktir ve bu semboller ezoterik içeriklidir. Dinlerin günümüzde hâlâ geniş halk kesimlerince tam olarak anlaşılamamasının ve dinlerle ilgili kulaktan dolma klâsik yorumlarla yetinilmesinin tek sebebi işte budur.

Ezoterizme Giriş, okumayanlara tavsiye, okuyanlara bilgiyi hatırlatma amaçlı.

Yazarlar sizi okumaya davet ediyor.

Sevgiyle okuyunuz…

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: