Sıfırla, Chris Paley

Bilinçdışınızın Gücünü Ortaya Çıkarın Ve Zihninizi Yenileyin Zihin hakkında bildiğinizi sandığınız şeyler yanlış olabilir… Hayatınız bilinçdışınızın hâkimiyetindedir. Farkında olmadığınız düşünceler ve yaptığınızı bilmediğiniz hareketler tarafından yönetilirsiniz. Sözcükler, renkler, karakteristik davranışlar ve farkına varmadığınız diğer işaretler sizi etkiler ve düşüncelerinizi değiştirir. Akıl yürütme ve ne yapacağınızı bilinçli olarak seçme kabiliyetinize olan inancınız, bilim insanlarının yeni yeni anlamaya başladıkları bir dizi illüzyondan kaynaklanıyor.

“Eskiden düşündüğüm kişi değilim ve eskiden düşündüğüm nedenlerle hareket etmiyorum.”

— Chris Paley

Zihin hakkında bildiğinizi saydığınız şeyler yanlış olabilir…

Merhaba

Hayatınız bilinçdışınızın hakimiyetindedir. Farkında olmadığınız düşünceler ve yaptığınızı bilmediğiniz hareketler tarafından yönetilirsiniz.

Sizce doğru olabilir mi?

 Bilincimin hedeflerimi belirlenmediğini, eylemlerimi başlatmadığını, neyin farkında olmam gerektiğine karar vermediğini ve yaptığım şeyi tercih edenin o olmadığını kabul etmek zor. Bilinçli zihnimin başka kimselerin düşündüğünü anlamak üzere tasarlanmış, kusurlu bir modelin ürünü olduğunu bilmek daha da nahoş.

Bilimsel ilerlemeler eskiden dünya görüşlerimizi ve kimliğimizi ters yüz etmişti. Kuantum mekaniği tuhaftır, çünkü dünyanın tanımlanması zor bir olasılıklar girdabından oluştuğu yönündeki açıklaması bizim deneyimimizle bağdaşmaz. Darwin ve Kopernik’in bulguları, dünyadaki konumumuza dair görüşümüzde devrim yaratmıştır. Fakat şunun kadar huzursuz edici bir bulgu olmadı : Deneyimi deneyimleyişimiz, sandığımız gibi değilmiş.

Sıfırlar, Chris Paley “Bilinçdışının gücünü ortaya çıkarmak ve zihni yenilemek kitabından sesleniyor.

Evrimsel Biyoloji alanında doktora eğitimini tamamlamak üzere Cambridge’e döndü. insan zihninin nasıl çalıştığını araştırarak geçirdi.

Paley, Times için yazdığı bir dizi makalede haberleri ve gündelik hayatı psikolojik deneyeleri bağlamında ele aldı.

Okuyucu olarak kitapta neler buldum?

Öncelikle açıkladığı bilgilerin etkilediğini söylemeliyim. İnsan tasarımının nasıl işlediğine dair bulguları anlatırken, düşündürdü.

Bilinç insanları anlamaya yarıyor.

Her şeyden önemlisi bu cümle. Peki, nasıl anlıyoruz?

Bu sorunun cevabı ve daha fazlası için, sizleri yazarın takip ettiği kelimelere davet ediyorum. Yani kitabına.

Belki kitabı okuduktan sonra yorum bölümüne sizlerinde ekleyecekleri olur.

Okumayanlara tavsiye, okuyanlara bilgiyi hatırlatma amaçlı.

Yazarlar okumaya davet ediyor.

Sevgiyle okuyunuz…

Ben’i Sorgula
Kategoriler
%d blogcu bunu beğendi: