Ölüm Bir Varmış Bir Yokmuş, Jose Saramago

Jos6 Saramago
Portekizli yazar, şair, oyun yazarı ve gazeteci Jos6 Saramagö, 16 Kasım 1922 18 Haziran 2010 tarihleri arasında yaşamıştır. Kitaplarının satış rakamı sadece Portekiz’de iki milyonu geçmiş, yapıtları 25 dile çevrilmiştir. Din konusundaki görüşleri nedeniyle yapıtları Portekiz hükümeti tarafından sansürlenince Kanarya Adaları’nda Lanzarote’ye yerleşen yazar, ölümüne kadar burada yaşamıştır. Şöhrete ancak ellili yaşlarında, Baltasar ile Blimunda adlı romanıyla kavuşan Saramago, 1969’dan ölümüne kadar Portekiz Komünist Paıtisi’ nin bir üyesi olmuştur. Yapıtlarında mitleri, ülkesinin tarihini ve gerçeküstü imgelemi kullanan yazar, pek çok önemli ödül almış, 1998 yılında da Nobel Edebiyat Ödülü’nün sahibi olmuştur,

“Oysaki ölümün zalim olmaya ihtiyacı yoktur, insanların canını alması yeter de artar bile.”

— Jose Saramago

Merhaba

Adı bilinmeyen bir ülkede, dünya kuruldu kurulalı hiç görülmemiş bir olay gerçekleşti. Ölüm, o güne kadar yerine getirdiği görevinden vazgeçer ve hiçkimse ölmez. Bir anda ülkeye dalga dalga yayılan sevinç çok geçmeden yerini hayalkırıklığı ve kaosa bırakır.

Geçici olanla ebedi olanı birbirinden ayıran kısa mesafenin meseli sayılacak, Ölüm Bir Varmış Bir Yokmuş, Jose Saramago başladığı gibi bitiriyor.

Ertesi gün hiç kimse ölmedi.

Günümüz insanlığının içinde bulunduğu durum, ne güzel anlatılmış.

Edebi bir eserle, beynin evrimi konusuna ara verip, kurgulanmış eserden nefes alarak yola devam ederken, Jose Saramago ‘nun kullandığı yazı tekniği dikkatimi çekici.

” Felsefe yapmak ölmeyi öğrenmektir.

Ölüm Bir Varmış Bir Yokmuş, okumayanlara tavsiye, okuyanlara bilgiyi hatırlatmak amaçlı.

Yazarlar sizi okumaya davet ediyor.

Sevgiyle okuyunuz…

Ben’i Sorgula
Kategoriler
%d blogcu bunu beğendi: