Kendini Bilmek İçin Kitap!

"Ruhsal enerjide ilk basamak insanın kendini bilmesidir. Kendini bilen insan maneviyatını keşfeder ve yolculuğuna başlar." Lao Tzu

Kadim Çin Tıbbı İle Şifa, Mantak Chia Dena Saxer

İyi kitaplar, en iyi üniversitelerin yerine geçer...

Duygularımızı anlamak ve bize verdikleri mesajları kavramak mutlu ve huzurlu bir varoluşun ve gerektiğinde yaşamımızı dönüştürmenin de ilk adımlarından biridir. Olumsuz veya olumlu her türlü duygu ruhumuzdan bize gelen mesajlardır. Kadim Çin Tıbbı teknikleriyle başlıca duyguların verdiği mesajların çözümlenebileceğini anlatan Taoist yazarlar, Chia ve Saxer her duygunun vücudumuzda belli organlara yerleştiğini belirtiyor.

“Olumsuz veya olumlu her türlü duygu ruhumuzdan bize gelen mesajlardır. “

— Mantak Chia Dena Saxer

Merhaba

Duygularımızı anlamak ve bize verdikleri mesajları kavramak mutlu ve huzurlu bir varoluşun ve gerektiğinde yaşamımızı dönüştürmenin de ilk adımlarından biridir.

Kadim Çin Tıbbı teknikleriyle başlıca duyguların verdiği mesajların çözümlenebileceğini anlatan Taoist yazarlar, Chia ve Saxer her duygunun vücudumuzda belli organlara yerleştiğini belirtiyor. Örneğin, üzüntü akciğer ve kalın bağırsağa, korku böbrek ve mesaneye, öfke karaciğer ve safra kesesine yerleşir. Eğer uygun bir şifa bulunmazsa zamanla bu organlar hastalanabilir.

Enerjileri dengeleyerek kendini güçlendirmeyi öğreten bu kitap uygulanabilir pratik kadim tekniklerin yanı sıra duygusal ve bedensel şifa için sıra dışı beslenme tavsiyelerini de içeriyor.

Ayrıca uykusuzluk, hazımsızlık, baş ağrısı ve onurluk gibi yaygın görülen rahatsızlıklar için etkisi kanıtlanmış doğal çareler sunuyor.

Neden duygularımız var?

Pek çoğumuz bunları bir rahatsızlık, kontrolümüz dışında bir şey olarak deneyimler. Duygularımız vasıtasıyla deneyimlediklerimize verdiğimiz doğal enerji tepkileridir. Ruhumuzdan, yüksek benliğimizden kişiliğimize veya bedenimize iletilen yaşamsal mesajlardır.

“Tin Tanrıdır. Ruhun bir amacı bilincimizi Tinin seviyesine yükseltmektir. Ruh varlığımızın aktif kısmıdır. Korkularımızı ve engellerimizi bulur ve onlarla yüzleşmemizi sağlar. Bu zayıflıklarla yüz yüze gelip kendimizi onlardan arındırmamız için bizi destekler. Ruhumuz sevgi dolu bir ebeveyn ve bir öğretmendir.”

Bütün duygular insan yaşamının hammaddeleridir ve kararlarımız ve eylemlerimiz için bir rehber işlevi görür. Bunlar müziğin, resmin, heykelin, tiyatronun, filmin, dansın, şiirin ve kurgunun hammadesidir. Duygularınız ruhsal hazinelerimizdir.

Olumlu duyguların verdiği mesajlar nedir?

Dinginlik, nezaket, şefkat, takdir ve duyarlılık gibi daha yumuşak, yin duygular bize yüksek benliğimizle ve bunun içinde Tao ile uyum içinde olduğumuzu söyler.

Heves, şevk, keyif, mutluluk, coşku ve büyük sevinç gibi heyecan verici, yang duygular bize yine Tao ile uyum içinde mükemmel ilerlediğimizi söyler.

Fiziksel acı bedenimizin bir bölgesinin yardıma ihtiyacı olduğunu haber veren bir sıkıntı sinyalidir. Duygusal acı da hayatınızın bir yönünün yardıma ihtiyacı olduğunu haber veren bir sıkıntı sinyalidir.

Duygu sözcüğü Latince çıkmak, uzaklaşmak anlamına gelen emovere sözcüğünden gelir. Umutsuzluk, kaygı, öfke, kıskançlık ve dehşet bizi iğneleriyle çıkmamız, uzaklaşmamız ve uyum, neşe ve cesarete yönelmemiz için motive eden harikulade öğretmenlerdir.

Eckhart Tolle’nin dediği gibi “Her bağımlılık kendi acınızla yüzleşmeyi ve onu aşarak ilerlemeyi bilinçsiz olarak reddetmekten kaynaklanır… Acınızı örtbas etmek için birini veya bir şeyi kullanıyorsunuzdur.”

Acı veren duyguların dönüşme gereği her yıl ve yaşanılanlarla aciliyet kazanıyor.

Bu kitap esas olarak uygulamalı bir alıştırma kitabıdır. Her bölüm bir öncekinin devamı olacak şekilde tasarlanmıştır. İlk iki bölüm sorunlu duyguları dönüştürmek için kullanılan üç ana yöntemin etkisini arttıran ve derinleştiren açıklamalar içermektedir. Yine de her zaman olduğu gibi kendi sezgilerinize kulak verin.

Evet, Tao tanımın ötesindedir. Ancak, onun ne anlama geldiği hakkında bir fikir sahibi olmanın yararı vardır. Çincede Tao sözcüğü sadece yol veya patika anlamına gelir. Tao doğanın yolu, evrenin doğal düzeni olarak adlandırılabilir. Var olan her şeyin, anlatılamaz olanın veya Tanrı’nın Kaynağı olarak da ifade edilebilir. O sonsuz, ebedi ve daimi değişimdir. Tao hem içimizde hem de dışımızdadır. O bütün varlıkların ve bütün şeylerin birliğidir.

Onun esası koşulsuz sevgi, uyum ve dengedir…

Kadim Çin Tıbbı İle Şifa, okumayanlara tavsiye, okuyanlara bilgiyi hatırlatma amaçlı.

Yazarlar sizi okumaya davet ediyor.

Sevgiyle okuyunuz…

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: