Düşünce Oluşumu, Remy de Gourmont

Bazı kimseler, kendilerini benzerleri arasından pek göze çarpar bir surette ayırt ettiren bir nitelikle yaratılmışlardır.

“Öyle düşünceler vardır ki ruhlarımız bunları farketmez.”

— Remy de Gourmont

Merhaba

Fransız yazar ve şair. Fransızcanın sembolleşmiş bir ismidir. Birçok roman ve şiiri bulunan şair birçok sözüylü de tanınır. Fransız edebiyatında önemli bir yere sahip sembolist akımın en önemli şiir eleştirmenleri arasında yer alan Gourmont şiirlerinden ziyade konular hakkında belirttiği yorumları ve önemli sözleriyle tanınır.

Bazı kimseler, kendilerini benzerleri arasından pek göze çarpar bir surette ayırt ettiren bir nitelikle yaratılmışlardır. Disk atıcılar veya yarışçılar, şairler veya soytarılar, heykeltraşlar ya da maliyeciler genel seviyenin üstüne çıkar çıkmaz müşahitten özel bir dikkat isterler. Bu kimselerin yetilerinden birisinin kabarıklığı onların çözümlemeye tabii tutulmasını gerekli kılar ve bu çözümlemenin yolu ise müteakip ayrımlaşma yoludur. Böylece insanlık dünyasında ayırt edici özelliği farklılık olan bir sınıf insan seçilmiş olur.

Oysa sıradan insanlar dünyasının ayırt edici özelliği benzerliktir. Bazı adamlar vardır ki söze başlayınca ne söyleyecekleri asla kestirilemez. Bu gibi kimseler nadirdirler, diğerlerinin ne diyecekleri ise ağızlarını açar açmaz anlaşılır. Burada göze çok çarpan farklılıktır.

Düşünce Oluşumu, okumayanlara tavsiye, okuyanlara bilgiyi hatırlatma amaçlı.

Yazarlar sizi okumaya davet ediyor.

Sevgiyle okuyunuz…

Ben’i Sorgula
Kategoriler
%d blogcu bunu beğendi: