Hayvan Çiftliği, George Orwell

“…bu hayatta başımıza gelen tüm kötülüklerin insanların zorbalığından kaynaklandığı gün gibi açık değil mi?”

George Orwell

Merhaba

Hayvan Çiftliği George Orwell‘ın güç, iktidar sorgusuyla birlikte; eşitlikçi bir dünyanın nasıl kurulabileceğine dair öngörülerini de içeren ütopik bir romandır.

George Orwell, Birmanya’da İmparatorluk Polisi Okulun’da görev yaptı. Buradaki haksızlıklara ve işkencelere dayanamayan yazar tekrar Avtupa’ya döndü, çeşitli meslekleri denedi. Çok sevdiği yazar, Jack London’ın izinden gitmeye ve yazar olmaya karar verdi. İspanya iç savaşı sırasında gırtlağından vuruldu. 1950’de Londra’da verem tedavisi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.

Bir Peri Masalı alt başlığını verdiği romanında hayvanların dünyasından yola çıkarak zamanın ruhunu yansıtan gerçeklerden söz eder. Özellikle de “soğuk savaş” döneminin savruntusundaki yaşam ve zihin karmaşasını, altüst oluşları; içte ve dışta yaşanan olma/ oldurma durumlarını hayvanların dünyasından insanileştirerek anlatmasındaki ironi ise eleştirel olduğu kadar itirazlarını da içerir Orwell’ın.

Orwell, ‘Gerçek kavga hayvanlarla insanlar arasındaydı’demiş. İlk düşünce olarak bu doğru olabilir ama biz öyküyü okuyunca kavganın “bütün” insanlarla “bütün” hayvanlar arasında olmadığını görüyoruz. Evet, bir kavga var ama bu insanlarla bütün hayvanlar arasında bir kavga değildir. Bazı hayvanlarla bazı insanlar arasındadır.

Hayvan Çiftliği, okumayanlara tavsiye, okuyanlara bilgiyi hatırlatma amaçlı.

Yazarlar sizi okumaya davet ediyor.

Sevgiyle, okuyunuz…

Ben’i Sorgula
Kategoriler
%d blogcu bunu beğendi: