Kendime Düşünceler, Marcus Aurelius

“Bunu ne kadar zamandır ertelediğini, tanrıların sana kaç kere şans verdiğini ve onları kullanmadığını hatırla. Bir noktada hangi evrene ait olduğunun, hangi gücün onu yönettiğinin ve bu gücün hangi kaynaktan doğduğunun, sana ayrılan zamanın kısıtlı olduğunun ve bunu kendini özgürleştirmek için kullanmazsan bu zamanın asla dönmemek üzere elinden gideceğinin farkına varmak zorundasın.”

-Marcus Aurelius

Merhaba

Marcus Aurelius, Beş İyi İmparator’dan sonuncusudur ve aynı zamanda en önemli Stoacı filozoflardan biri olarak kabul edilir.

Aurelius’u Yıldızların Örtüsü Yoktur, kitabıyla tanıdım. Kitaptan söyle seslenir;

Aurelius’a göre “Tanrı, öz, yasa hakikat tektir, ortak us tektir, bu nedenle de bütün insanlar eşittir. Evrende her şey birbirine bağlıdır.”

Değerli kitaplarla, zamanda yolculuk yaparak iki bin yıl kadar geriye giderek, Atina Okulu’nda dersler aldım.

Yaşam ustaları, yaşam koçluğu yaparken; günümüzde “kişisel gelişim” başlığı altında ele alınan konular antik çağın en büyük filozoflarının tartıştığı konulardı. Sorular, Varoluşla ilgiliydi.

Hayatınızla şekillenen yaşam felsefenizde hangi derslere ihtiyacınız var?

Eğer birisi yaşam tarzı olarak felsefeyle ilgilenseydi ve size derinden bu fikri anlayabilmek için nereden başlayabileceğini sormuş olsaydı, hangi kitabı önerirdiniz?

Kendime Düşünceler, Marcus Aurelius kitabını önerebilirim.

Evrene, akla, ölümle ve acıyla başa çıkmaya, kendi eylemine karar vermeye, logosun izinden gitmeye dair, kısacası yaşama nasıl bakması gerektiğine ve onu nasıl sürdüreceğine dair kendi için yazdığı derin düşüncelerden ve aforizmalardan oluşmaktadır.

Kendime Düşünceler, evrensel bir niteliğe sahiptir.

Dışsal hedefler bitikten sonra, ki her gün dışsal hedefler değişiyor. Asıl yolculuk ve hedef olan içsel yolculukta derslere devam.

İki dünya arasındaki bağı kavramak ve varoluşu kutsamak ne büyük mutluluk. Soğuk ve yağmurlu bir günde sıcacık bir ıhlamurla, satırlar arasında yürüyüşe devam.

Kendime Düşünceler, okumayanlara tavsiye, okuyanlara bilgiyi hatırlatma amaçlı.

Yazarlar sizi okumaya davet ediyor.

Sevgiyle okuyunuz…

Ben’i Sorgula
Kategoriler
%d blogcu bunu beğendi: