Kendini Bilmek İçin Kitap!

"Ruhsal enerjide ilk basamak insanın kendini bilmesidir. Kendini bilen insan maneviyatını keşfeder ve yolculuğuna başlar." Lao Tzu

Sizi Yalanlarla Beslemek, Vani Hari

İyi kitaplar, en iyi üniversitelerin yerine geçer...

Gıda Bebeği lakaplı Vani Hari, tükettiğimiz gıdalarla ilgili bu yalanları elinizdeki kitapta gözler önüne sermektedir. Bunlar gıdaların besin değerleri, sağlımız üzerindeki etkileri, ambalajların üzerindeki bilgiler ve hatta gıda seçimlerimizi yönlendiren bilimsel araştırmalarla ilgilidir.

“‘Şimdi‘ hayatınızı değiştirmeniz için en uygun zamandır… “

Vani Hari

Gıda Endüstrisinin Oyunlarını Açığa Çıkartarak Sağlığınızı Geri Kazanmanın Yolları

Merhaba

İnsanları hasta eden gıdalar satarsanız çok fazla zamanı parayı herkesi bunun sizin suçunuz olmadığına inandırmayla harcarsınız. Bu, tütün endüstrisinin milyarlarca doları (boşuna) sigara içmekle akciğer kanseri arasındaki ilişkiyi araştırmanın itibarını sarsmaya harcamasına benzer. Büyük Gıda da devasa kaynakları, obezite, Tip 2 diyabet ve Amerikalıları büyük ölçekte etkileyen kronik hastalıkların nedeninin sağlıksız ürünleri olmadığına bizleri ikna etmeye harcar.

Gıda endüstrisinin başlıca yöntemlerinden biri “cephe gruplar” diye bilinen gruplar oluşturarak endüstrinin lehine: haberler yaymalarını sağlamaktır; bu arada bu grupların gıda ve kimya endüstrisi için çalıştığını gizlerler. Bu organizasyonların kulağa çok temel gelen adları vardır, ama genellikle çok zengin devasa şirketlerden para alır ve onlar tarafından düzenlenirler. Bu cephe gruplar suni katkılarla dolu işlenmiş gıdaların, fabrikada işlenen etin ve GDO’ların (Genetiği Değiştirilmiş Organizma) güvenli, besleyici olduklarını ve şikâyete gerek olmadığını iddia ederler.

Büyük Gıda ve Kimya şirketleri genellikle bir cephe grubuyla ilişkilerini gizlemeye çalışırlar. Olaylar genellikle şu şekilde gelişir:

Büyük bir şirket bağımsız görünen, ama kurumun parasının hareket etmesi için huni görevi gören bir fona para yatırır ya da hayır işlerine bağışta bulunur.


Bu fon halkla “iletişim kurmak için” yeni bir organizasyonun kuruluşuna para verir. Bazen bu organizasyonu yaratmak için bir halkla ilişkiler şirketi tutulur. Hatta bazen endüstriyle olan bağlarını iyice gizlemek için birbirine bağlı bir sürü organizasyon yaratırlar. Bunların adı cephe grubudur.
Cephe grubu saygıdeğer görünen bir internet sitesi kurar ve sosyal medya hesapları yaratır; bunların misyonu (güya) bilim ve gıda hakkındaki hakikatleri duyurmaktır.

Cephe grubu çiftçileri, diyetisyenleri, blog yazarlarını ve bilim insanlarını eğiterek bu alanda “uzmanlar” yaratır; amaçları GDO’ların, gıda katkı maddelerinin, fabrika çiftçiliği pratiğinin ve zirai kimyasalların “güvenli” olduğu mesajını yaymaktır. Bu uzmanlar cephe grubu organizasyonu İçin bu işi yapmaları amacıyla para alabilirler ya da kendilerine başka avantajlar sağlanır. Eğer bu kişiler anneyse bu bir bonustur çünkü endüstri annelerin genellikle gıda kararlarını veren kişiler olduğunu ve bunun toplumda daha fazla kabul gördüğünü bilir.

  • Cephe Grupları Kimlerdir?
  • Gıdaların besin değerleriyle ilgili araştırmalar gıda uzmanları ve gıda şirketleri tarafından nasıl manipüle edilir?
  • Gıda şirketlerinin ürettiği sahte haberleri nasıl ayırt edebiliriz?
  • Gıda şirketlerinin ürünlerinin bağımlılık yapması için çevirdikleri numaralar neler?
  • Tamamen Doğal” ya da “GDO ihtiva etmez” gibi ibarelerin göründüklerinden farklı olduklarını anlamanın ve en sağlıklı gıdaları belirlemenin yöntemleri nedir?

Bizi sağlıklı gıdalarmış gibi bize sunulan abur cuburları almaya ikna etmek için yapılan gıda pazarlama numaraları.

Karmaşık bir ağ : kandırmak için tasarlanmış.

Bilginin kaynağını iyice araştırmak gerekir. Hakikat ayakkabılarını giyerken yalan dünyanın yarısını dolaşır.

Vani Hari, kitabın ilerleyen bölümlerinde, bedeninizi zararlı kimyasallardan arındırmanız için 48 saatlik bir detoks planı sunmakta.

Sizi Yalanlarla Beslemek, okumayanlara tavsiye, okuyanlara bilgiyi hatırlatma amaçlı.

Yazarlar sizi okumaya davet ediyor.

Sevgiyle okuyunuz…

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: