“Psikolojik,Kültürel Ve Dini Boyutlarıyla” RÜYALAR, Kelly Bulkeley

Her rüyada en az bir adet erişilemeyen nokta- sanki bir öz vardır, bu öz bilinmeyenle irtibat noktasıdır.

Sigmund Freud

Merhaba,

Sağlık paydasında, Annemin yaşadığı sürecin çekilen fotoğrafları, kelimelere dönüşürken; her anın detayı yazılarda yerini aldı. Yaşamın en önemli paydası olan “sağlık” konusunda içsel ve dışsal gediklerimizin farkında olduk…

Şu an Annemin başucunda Reiki müziği eşliğinde yaşam enerjisini kullanarak hücrelere şifa alırken; huzurla nefes veriyoruz.

Annemin rüyalarının anlamını çözmek için paylaşım listesindeki kitapla şifa almaya devam ediyoruz.

Freud‘un The Interpretation ofDreams (Rüyaların Yorumu) adlı kitabı, yayınlanmasından bu yana geçen yüz yıl içerisinde, rüya araştırmaları ve insan beyninin anlam üretme kapasitesinin incelenmesinde verimli bir kaynak olmuştur. Rüyalar, din, kültür, tarih ve ruhun dinamik bir karşılıklı etkileşimle birleştiği yaratıcı hayali mekân hakkında, eşsiz bir anlayış sunmaktadır. Bu kitabın amacı bu yaratıcı mekânı incelemek, Freud‘un ifadesiyle “rüya merkezi“nin gizemli derinliklerini anlamaya çalışmaktır. Rüyalar, dini araştırmalar, antropoloji, tarih ve psikoloji bilginlerinin kışkırtıcı yazılarından oluşan bir koleksiyonu bir araya getirmektedir. Yirmi üç bölümde en önemli teoriler, en çekişmeli tartışmalar ve gelişmekte olan bu alandaki en heyecan verici yanlar vurgulanmaktadır. Rüyalar, araştırmacılar, öğretmenler, öğrenciler ve genel okuyucular için aynı şekilde, çağdaş rüya araştırmalarının sunabileceği en iyi tek ciltlik ansiklopediyi sağlamaktadır.


Kitap, üç geniş tematik kısım halinde düzenlenmiştir: Gelenekler, Bireyler ve Yöntemler. Her ne kadar her bölüm bu üç temaya da temas ediyorsa da, üç ana kısım hangi bölümlerin esas olarak (l) rüya inançları ve belirli bir kültürel geleneğin uygulamaları; (2) belirli bireylerin rüya deneyimlerini ve (3) rüya görmenin kökenini, işlevini ve amacını araştırmak ve anlamak için kullanılan yöntemlere odaklandığını belirtmektedir.

Rüyalarla ilgili detaylı kazı çalışması yapanlara, rüya merkezinin gizemli derinliklerini anlamak iyi gelecektir.

Psikolojik, Kültürel Ve Dini Boyutlarıyla” RÜYALAR, Kelly Bulkeley eserini buraya bırakıyorum. Okumayanlara tavsiye, okuyanlara bilgiyi hatırlatma amaçlı.

Yazarlar sizi okumaya davet ediyor.

Okuyunuz…

Sevgiyle

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: