Fransa’nın en iyi korku ve fobi uzmanlarından biri olan Christophe André, kendi terapi seanslarından yola çıkarak korkunun biyolojik ve evrimsel yönünü gözler önüne seriyor.

“Özgürlük, başka iyiliklerden yararlanma olanağı veren iyiliktir.”

— Montesquieu

Merhaba

  • Bir korku ne zaman patolojik olur?
  • Korku ve fobi arasındaki fark nedir?
  • Korkuların ve fobilerin sıklığı nedir?
  • Korkular nasıl yenilir?
  • Korkular ve fobiler nereden geliyor?

Uzak atalar korkularını türümüze miras bırakmıştır. Bütün miraslar gibi korkular da hayatta kalmamız için bir şans ve aynı zamanda yaşam kalitemiz için bir ağırlıktır.

Hayata geldiğimiz ilk günden başlayarak “korkuyla aramızda çok sıkı bağlar” oluşmuştur. Ama korkularımızı aşırı hale getiren travma, eğitim, kültür gibi etkenler daha sonra gelir. Korkunun kendi hikayesi vardır ve kimi zaman bu hikayeyi bildiğimizi sanırız. Kimi zamanda hikaye gizemini korur.

Bu hikayenin sonunda kimileri korkuya karşı daha kırılgan hale gelir. Örneğin, kadınlar erkeklerin iki katı kadar kırılgandırlar. Kadınların bu korkuları denetleyebilmeleri için de iki kat yetenekli olmaları gerekir.

Panik bozukluk yaşayan ve ambulatuvar psikiyatri muayenesi olan 8137 hastada ortaya çıkan fiziksel duyumlar.

Titreme, kalp çarpıntısı ya da kalp ritminin hızlanması%90
Soluksuz kalma duygusu ya da boğulduğunu sanma%81
Baş dönmesi, denge kaybı, kafayı toparlayamama ya da bayılacak gibi olma%70
Terleme%69
Titreme ya da hararet basması%64
Ağrılar ya da göğüste sıkıntı%62
Ölüm korkusu%60
Titreme ve kasılmalar %58
Kontrolü yitirme ya da delirme korkusu%56
Anormal duyumlar (karıncalanmalar, elektirk boşlaması)%51
Boğulma duygusu%51
Bulantılar ya da karın ağrısı%40
Gerçeklikten kopma ya da kendisi olmama duygusu%33

Panikleyenler, fiziksel duyum korkuları karşısında çoğu zaman yanlış çözümlere başvururlar. Ayrıca bu kişiler bedenlerini ya da korkularını düşünmek için zihinlerini sürekli meşgul ederler. Araba kullanırken radyonun mutlaka açık olması gerekir, evde sürekli ses ve gürültü olması için televizyon hep açık kalır.

Bilişsel davranışçı terapi

Bu yeni psikoterapik yaklaşım panik atak ve agorafobi rahatsızlıkları çeken birçok insanın yaşamında köklü değişiklikler yapmıştır. Bu tedavi, sayısız bilimsel araştırmalarla geçerliliği kanıtlanan birbirine bağlı bir dizi tekniğe dayanır.

Panik bozukluğun psikolojik boyutunu kabul etmek

Bu ilk etap önemlidir. İnsan bozukluğunun mekanizmalarını ne kadar iyi anlarsa kendisine çok fazla sıkıntı veren maruz bırakma tekniklerine daha kolay sarılacaktır. Düzenli spor yapmak panik bozukluğa iyi gelir.

Ama panik hastaları bu duyulardan korktuklarından fiziksel etkinliklerden uzak durma eğilimindedirler. Oysa düzenli biçimde fiziksel alıştırma yapmak arazlarını iyileştirir.

İlk çağ filozoflarının kendilerini tanımladıkları gibi progredientes olmuşlardır onlar; gündelik yaşamı egzersiz alanı, yaşamı öğrenme ve zenginleşme yeri gibi gören, ilerleme gösteren insanlardır.

Meditasyon; korkularınızla daha serinkanlı bir ilişki geliştirmenizi, korkulardan etkilenmemenizi, korkmamanızı, endişelenmemenizi öğretecektir.

Rahatlama ve meditasyonun yarar sağlaması için düzenli biçimde uygulanması gerekir.

Amaç bedensel gerilim seviyesini düşürmek.

Fransa’nın en iyi korku ve fobi uzmanlarından biri olan Christophe Andre, kendi terapi seanslarından yola çıkarak korkunun biyolojik ve evrimsel yönünü gözler önüne seriyor.

Korkunun Psikolojisinin fobileri, korkuları ve kaygıları beslendikleri kaynaklarla birlikte ele alarak tanımlayan, çözüm ve tedavi yolları sunan, korku mekanizmalarımızın bazen rayından çıkabileceğini ve böyle durumlarda duygusal beynimizin devreye gireceğini anlatan bir başvuru kitabı.

Ayrıca bu kitap, korkular ve fobilerle ilgili bilgilerimizin bir sentezini yaparken, “Bizler niçin korkarız ve bazılarımız niçin bu aşırı ve hastalıklı korkuları olan fobilerin kurbanlarıdır? Bu, onların hatası mıdır? En önemlisi de bu korkularının kalıcı biçimde tedavi edilmesi mümkün müdür?” gibi sorulara da yanıtlar veriyor.

Korkunun Psikolojisi, okumayanlara tavsiye, okuyanlara bilgiyi hatırlatma amaçlı.

Yazarlar sizi okumaya davet ediyor.

Sevgiyle okuyunuz…

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: