BU FABRİKADA SANAT VAR…

KÜLTÜR VE SANATIN KALBİ FABRİKADA ATACAK.

Ziyaret 03 Mayıs 2023

ALSANCAK’TA BIR TARIH CANLANDI.

Merhaba

Geçmişi 19. yüzyılın sonlarına dek uzanan Alsancak Tekel Fabrikası aslına uygun restorasyon, renovasyon ve yeniden inşa çalışmalarının ardından İzmir’de kültür-sanat ve yaşamın yeni adresi, İzmir Kültür Sanat Fabrikası olarak hayat buldu.

Tarihi Bir Üretim Tesisinden
Çağdaş Bir Kültür Sanat Merkezine

Yaklaşık 140 yıllık tarihiyle kentin endüstri mirasının önemli öğelerinden biri olan fabrika, kentin ve bölgenin tarihi ile sanatsal belleğine ışık tutan müzeleri, zengin kaynak koleksiyonuyla bilginin kapılarını aralayan kütüphaneleri, kültür sanat atölyeleri ve açık hava etkinliklerine de uygun olan geniş peyzaj alanıyla, her yaştan kullanıcı için farklı kullanım olanaklarına sahip bir kültür sanat merkezine dönüştürüldü.

Arkeoloji ve Etnografya Müzesi

İzmir Kültür Sanat Fabrikası merkezinde bulunan Arkeoloji ve Etnografya Müzesi, kentin yüzlerce yıllık tarihini keşfetmek isteyenler için tematik sergileriyle yeni nesil bir müze deneyimi sunuyor. Tarihi ve kentsel kimliği korunan ve fabrika olarak kullanıldığı dönemin izlerini de taşıyan 7.240 m²’lik iki katlı yapının zemin ve birinci katında arkeolojik, ikinci katında ise etnografik eserler sergileniyor.

İzmir Kültür Sanat Fabrikası, restorasyon tekniklerinden altyapı sistemlerine, yerel kültürel yaşamı, ülke ve kent ekonomisini destekleyen yapısından gelecek nesillere taşıdığı kültürel miras, kadim kaynaklar ve İzmir halkına sunduğu yeni bir yeşil yaşam alanına kadar her yönüyle sürdürülebilirlik prensiplerine tam uyumludur.

Yaratıcılığı keşfetmek, yeni fikirlerle tanışmak ve benzersiz deneyimler yaşamak için birçok etkinlik sunan İzmir Kültür Sanat Fabrikası’nda neler mi yapabilirsiniz?

  • En son sergileri ziyaret edebilir
  • Müzelerde geçmişe yolculuk yapabilir,
  • İnteraktif etkinliklere katılabilir,
  • En sevdiğiniz sanatçıların performanslarını izleyebilirsiniz.

Hale ile yapmış olduğumuz bilgi dolu bu yürüyüşten sonra restore edilmiş bir binanın kapısında durakladık; bahçe de yer alan her bir ayrıntıyı bir süre seyrettik. Ardından içeriden gelen mis gibi kahve kokusunu takip ederek, yerel üretim Kahve Dünyası’nın kapısından geçtik…

Kahve eşliğinde biriktirdiğimiz an’lardan; anları görünür hale getiren fotoğraflardan konuştuk. Tarihe, tarihte yer alan, ATA’larımıza ve emeği geçen herkese teşekkür ettik.

Resim ve Heykel Müzesi, Kütüphane ziyaretini bir sonraki gelişimize erteledik.

Çiseleyen yağmur eşliğinde üç boyutlu zamanın, doğanın ve sanatın içinden geçerek bu günün yaşamına karıştık.

Bilgi ve mitler arasındaki dünyanın tuttuğu aynayla karşılaşmanız dileğiyle…

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: