Akıllı Yaşama Sanatı, Baltasar Gracian

İspanyol Cizvit papazı Baltasar Gracián tarafından 17. yüzyılda yazılan bu “yaşama sanatı rehberi” hepimize arkadaşlık, liderlik, duygu yönetimi gibi son derece önemli konularda yol gösteriyor. Ayrıca bizlere başarı ve ahlak arasında seçim yapmadan, hem ahlaklı hem de başarılı olmanın ipuçlarını veriyor.

“Herkes olayları nasıl algılıyorsa öyle anlatır. Böylece her şey onların dilediği gibi görünür.”

— Baltasar Gracian

Merhaba

İnsan ilişkilerinde kasırgalar, Tutku fırtınaları vardır ve bazen de bir limana çekilip demir atmak yapılacak en akıllıca iştir. İlaç genellikle hastalıkları daha da kötüleştirir. Bu durumda insan olayları doğal akışına ve zamanın manevi etkisine bırakmalıdır. Ancak akıllı doktorlar ne zaman ilaç yazmamaları gerektiğini bilirler ve bazen de ilaç kullanmamak daha büyük bir hünerdir. Sıradan halkı sakinleştirmenin en iyi yolu, geri çekilip kendi kendine dinmesini beklemektir. İşleri oluruna bırakmak, aslında adım adım başarıya ulaşmaktır. Küçük bir havuz, küçük bir hareketle bulanıklaştığında , sizin müdahalenizle değil, ona hiç dokunmamanız sayesinde yeniden temizlenir. Karışıklıkları gidermenin en iyi yolu işleri bir süre oluruna bırakıp, ortalığın durulmasına zaman tanımaktır.

VI Zirvedeki insan…

Mükemmel doğmadık; tamamlanmış varlığımıza erişene dek, üstünlük ve  becerilerimizin bütününü elde edip, kişiliğimiz ve mesleğimiz açısından her gün daha da gelişiriz. Bu durum zevklerimizin saflığı, zihnimizin berraklığı, muhakememizin olgunluğu ve irademizin sağlamlığından anlaşılır. Bazıları bu bütünlüğe hiç erişemez, bir şey hep eksik kalır; bazılarıysa daha geç olgunlaşır. Varlığında bütünlüğü yakalamış , konuşması bilgece ve eylemleri sağduyulu olan kişi, ölçülü insanların çevresinde kabul görür, hatta özellikle aranır.

Akıllı Yaşama Sanatı, okumayanlara tavsiye, okuyanlara bilgiyi hatırlatma amaçlı.

Yazarlar sizi okumaya davet ediyor.

Sevgi’yle okuyunuz…

Ben’i Sorgula
Kategoriler
%d blogcu bunu beğendi: