Kuzgun, Edgar Allan Poe

Edgar Allan Poe, şair, kısa öykü yazarı, editör ve edebiyat eleştirmeni…

Merhaba

Kuzgun, Amerikalı şair Edgar Allan Poe tarafından yazılmış ve ilk olarak 1845’te yayımlanmış öyküleyici şiir. Şiir genelde müzikselliği, stilize dil kullanımı ve doğaüstü atmosferiyle bilinir.

Yazdığı öykülerle okurlarının hafızalarında derin izler bırakan Poe, iyi bir şair olduğunu da ispatlamıştır. Kullandığı imge ve metaforlarla okurunu, kendi zihninin derinliklerine çeken Poe, unutulmaz şiirlere imza atmıştır. Kuzgun’un diğer şiirleri arasında çok özel bir yeri vardır; çünkü Kuzgun, kendi adının yanına bir gölge gibi düşmüş, Poe’nun adının duyulduğu her yerde bir yankı gibi kendini hatırlatmıştır.

Gururlu, sert havasına siyah kuşun alışınca hiçbir belirti kalmadı o hazin şaşkınlığımdan; “Gerçi yolunmuş sorgucun” dedim, “Ama korkmuyorsun gelmekten, kocamış Kuzgun, Gecelerin kıyısından; Söyle, nasıl çağırırlar seni Ölüm kıyısından? ” Dedi Kuzgun: “Hiçbir zaman.”

“Bir gecenin ortasında, düşünürken yorgun, bitkin
O acayip kitapları, gün geçtikçe unutulan,
Neredeyse uyuklarken, bir tıkırtı geldi birden,
Çekingen biriydi sanki usulca kapıyı tıkırtıdan; “Bir ziyaretçidir” dedim, “oda kapısını tıkırtıdan, Başka kim gelir bu zamaıi?”
Ah, hatırlıyorum şimdi, bir Aralık gecesiydi,
Örüyordu döşemeye hayalini kül ve duman,
Gün doğsun istedim şafak çaresini arayarak Bana kalan o acının kaybolup gitmiş Lenore’dan, Meleklerin çağırdığı eşsiz, sevgili Lenore’dan, Adı artık anılmayan. “

— Edgar Allan Poe

Kuzgun, okumayanlara tavsiye, okuyanlara bilgiyi hatırlatma amaçlı.

Yazarlar sizi okumaya davet ediyor.

Sevgiyle okuyunuz…

Ben’i Sorgula
Kategoriler
%d blogcu bunu beğendi: