Nasıl Öğrenirsen Öyle Yaşarsın, Kay Peterson, David A. Kolb

Paulo Freire, değişmek için kişinin kendi hayatının idarecisi gibi hissetmesi “nesne“den “özne” olması gerektiğini ifade eder.

Öğrenmeye odaklanmak, yalnız öğrenme içeriği ile ilgilenmektense, eninde sonunda, yaşamı süregiden bir öğrenme süreci haline getirmenizi sağlayacaktır. Böylece farkındalığınız artacak, dünyayı kavrayışınız derinleşecek ve kendinizi oldukça yaratıcı bir şekilde idare edeceksiniz.”

Merhaba

Nasıl Öğrenirsen Öyle Yaşarsın, Hikayesinde özne olanlar için harika bir kitap önerisi. Ayrıca *Koçluğu (coach) anlamış bu konuda eğitim almış, öğrenen olmayı seçmiş ve kendini esnetmeyi bilen ya da esnetmeyi öğrenmek isteyenlere, kılavuz niteliğinde.

Mutluluğun, başarının ve kendinizi geliştirmenin sırlarından biri de ömür boyunca öğrenmektir.

Ancak bunun en iyi yöntemi nedir?

Özel Yeteneği Kusursuz Hale Getirmek.

Kariyer Yolculuğuna Çıkmak.

Kariyerinizin başlarında güçlü yanlarınızı ön plana çıkarmak size yarar sağlayacaktır. Yapmaktan keyif aldığınız şeylere ilişkin hislerinizle bağlantı kurmak için Deneyimleyen stili kullanarak dikkatinizi ilginizi çeken şeylere yoğunlaştırın.

Daha sonra, ilgilendiğiniz şeyleri iş etkinliklerine nasıl çevirebileceğinize ilişkin fikirler üretmek için İmgeleyen stili ve bu iş etkinliklerinin nasıl olup da bir kariyerde birleşebileceğini belirlemek için de Yansıtan stili kullanın.

Olası bir kariyer yolu tanımladığınızda, bu kariyeri nasıl inceleyeceğinizi planlamak için Çözümleyen stili ; sahip olduğunuz yetenekleri ve ihtiyaç duyabileceğiniz yetenekleri geliştirmek üzere nasıl bir eğitim stratejisi uygulayacağınızı belirlemek için Düşünen stili ve bu kariyer hedefine ulaşmak amacıyla, ne kadar küçük görünürse görünsün, belli bir eylem planını izlemek için Karar veren sitili kullanın. Eyleme döken stili kullanarak belirlediğiniz kariyer yolunu deneyimlemenize olanak veren bir kursa, etkinliğe ya da gönüllü çalışmaya katılın.

Daha sonra , Başlatan stili kullanın ve deneyim edinmek ve deneyiminizi geliştirmek için yeni fırsatları kovalayın.

İlgilendiğiniz şeyleri inceleme ve geliştirmede bu öğrenme döngüsü sürecinden ne kadar yararlanırsanız yetenekleriniz ve kariyer seçiminiz de o kadar belirginlik kazanacaktır.

Bu öğrenme stilleri için kitabı baştan sona okumanız, öğrenme konusunda kendinizi geliştirmeniz gerekiyor.

Öğrenmeye odaklanmak, yalnız öğrenme içeriği ile ilgilenmektense, eninde sonunda, yaşamı süregiden bir öğrenme süreci haline getirmenizi sağlayacaktır. Böylece farkındalığınız artacak, dünyayı kavrayışınız derinleşecek ve kendinizi oldukça yaratıcı bir şekilde idare edeceksiniz. Belki hemen fark edilmeyecek ama bu değişimler aynı zamanda hayatınızı zenginleştirecek ve potansiyelinizi artıracak. O yüzden, hiçbir üniversite yetişkinlere olgunlaşmaya nasıl devam edeceklerini öğretmezken, öğrenme yolunun tam anlamıyla gelişmenin ve hayatın karşınıza çıkardığı güçlüklerle yüzleşmenin anahtarı olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır.

Koçlar, Kay Peterson venDavid A. Kolp bizlere “Hayatınızı Değiştirmek İçin Kullanabileceğiniz Dokuz Yöntem” sunuyor.

Kendi öğrenme stilinizi keşfetmek istemez misiniz?

Okumayanlara tavsiye, okuyanlara bilgiyi hatırlatma amaçlı.

Yazarlar okumaya davet ediyor.

Sevgiyle okuyunuz…

Ben’i Sorgula
Kategoriler
%d blogcu bunu beğendi: