Tanrı Mitleri, David Leeming, Jake Page

Tanrılar insan türünün, olağan kavrayışının ötesinde kalan önemli bir gerçeklik anlayışının ve kendilerini bu gerçeklikle ilişkilendirerek entelektüel ve duygusal güvenliği sağlama girişiminin yansımasıdır. Tanrıyla yüzleşmek, insanlığın kendi içinde ve dışındaki nihai sınırlarıyla yüzleşmesidir.

Merhaba

Geçen hafta Cuma günü 9 Eylül Hastanesi, Girişimsel Radyoloji Bölümünde, Doç. Dr. Aytaç Gülcü’nün gerçekleştirdiği köprücük kemiği lenf nodlarından biyopsi yapıldı.

Doç. Dr. Aytaç Gülcü’yle üçüncü biyopsimiz.

Girişimsel radyoloji, tıbbın hızla ilerleyen bir dalı olup, radyolojinin tedavi edici bölümüdür. Girişimsel radyologlar, görüntüleme kılavuzluğunda minimal invaziv yöntemlerle perkütan (ciltten girilerek) tedaviler yaparak diğer klinik branşlara birçok konuda yardımcı olmaktadırlar.

Biyopsiden sonra ziyaret ettiğim İnkilap Kitapevi. Tanıştığım yeni yazarlar, Mitoloji dünyasında yaptığım kazı çalışması. Kitaplar tüm enerjimi değiştirirken verdikleri mesajlarla yol almak, hayatımdaki en büyük keyif.

Ocak ayında bir gün, New Mexico’da kumlu bir tepenin kenarında bulunan bir evde ayrı masalara oturup bu kitabı yazmaya çalışan David Leeming ,Jake Page. Tanrı öyküsününün insan hafızasından önce başlaması gerektiğinden, hilebaz tanrılara kadar yaptıkları sohbet. Ve havada takla atan kuzgun. Kuzgunlar kurtları bu şekilde rahatsız ediyordu.

Kuzgun, Amerikan yerli halklarının dünyasında, bir diğer önemli figür olan çakal ile birlikte Tanrı’nın ve insanların işlerine karışmakla övgü toplayan kayda değer bir hilebazdır.

Kuzgunlar uçup gittikten sonra, çakalların sesini duymak sıra dışı değildi. Daha önce bahçede görünmemişlerdi.

Birileri başlamak üzere olunan işe selam çaktığı düşünerek tanrıların dünyasına giriş yaptılar.

Tanrı Mitleri, David Leeming Jake Page : “Dünyadaki her şeye hükmeden, her şeyi veren ve her şeyi alan Tanrıçaların zamanı geride kalıyordu. Şimdi, her şeyin mutlak hâkimi olmak üzere var olan, yeri ve göğü birbirinden ayıran, hatta bütün fazlalıkları eleyip tek başına kâinata hükmedecek tek bir Tanrı’ya giden yolda Tanrıların dönemi başlıyordu.”

Tanrı Mitleri, hala gün ışığında parlayanlarla tarihin gölgelerinde saklanan kadim ilahları buluşturuyor. Ataerkilliğin panteonların ele geçirip eril gücü yüceltmeye başladığı dönemlerden, semavi dinlerin kutsallığına uzanan, yüzlerce yıllık bir ilerleyişi hikaye ediyor.

Unutma, ne kadar farklı olsak da, sen ve ben tek ruha sahibiz. Ne kadar benzemesek de, sen ve ben eşit değere sahibiz. Sen ve ben, birbirimize ne kadar benzemesek de her zaman ikimizin arasında dayanışma olmalı. Sen ve ben, birbirimize benzemesek bile, aramızda uyum olmadıkça evrende de uyum olamaz. Böyle bir uyum olacaksa, o zaman isteklerim senin için önem taşımalı.

Tanrı Mitleri, David Leeming ,Jake Page kitabını buraya bırakıyorum. Okumayanlara tavsiye, okuyanlara bilgiyi hatırlatma amaçlı.

Yazarlar sizi okumaya davet ediyor.

Sevgiyle okuyunuz…

Ben’i Sorgula
Kategoriler
%d blogcu bunu beğendi: