İnsan Olma Yolculuğu;”Sofie’nin Dünyası Tadında Bir Kitap”

“Şimdi bana kulak vermelisin”, dedi Anna, eski moda bir alış veriş arabası gibi görünen bir şeye işaret etti. İçinde bir yığın kitap vardı. “Kitapları buraya getir.” Felsefe ve bilim üzerine çeşitli kitaplar vardı, aynı zamanda. A4 boyutunda sayfalara yazılmış ve ciltlenmiş kalın bir el yazması eser de vardı. Onu aldı ve başlığı yüksek sesle okudu: ‘İnsan Olma Yolculuğu’. “

— Svend Brinkmann

Merhaba

İnsan olmak ne anlama geliyor? Bu kitabın cevabını aradığı en önemli soru budur. Bu sadece insan olarak bizim nereden geldiğimizde ve kim olduğunuzla ilgili değil, neler yapabileceğimizle, potansiyellerimizin neler olduğu ile de ilgilidir.

Svend Brinkmann, eser için şöyle yazıyor: “Ben Avrupa üzerinden genç bir insanın hikayesini anlatarak bu konuda düşüncelerimi iletmeye çalıştım. Yol boyunca, insanların diğer canlılar için hem iyi hem de kötü yönleriyle ne olduğunun daha fazla farkına varılmasını sağladım. İnsanlar hakkında bir şeyler söyleyen Avrupa sanat ve kültür tarihinden ünlü eserlerden bazı bölümlere de yer verdim satırlarımda.”

Andreas, Avrupa’yı dolaşma serüveni üzerinden insanlığa dair büyük sorulara yanıt arıyor.

Yol boyunca farklı insanlarla tanışan Andreas insanın iyi kötü, güzel çirkin, nasıl bir varlık olduğunu çözmeye çalışırken yoluna çıkan büyük sanat eserlerinin insanlara ne tür mesajlar verdiğine dair de kafa yoruyor.

Andreas en önemli şeyin “kendini bulmaya” çalışmak yerine, gelişim ve dönüşüm yoluyla “insan” olmak olduğunu fark ediyor.

Kitap, Andreas’ı izlenecek bir örnek olarak değil, kısmen zamana özgü, kısmen genel olarak insan olan ve bazı tanıdığımız duyguları uyandıran, bizim deneyimlerimize sahip bir figür olarak vurgulanmaktadır. Kitabın ana bölümlerinin her biri insanlara farklı bir bakış açısı kazandırmaktadır ve her bakış açısının altında da bir alt tema yatmaktadır. Önce insanı bir hayvan türü olarak, sonra düşünebilen insan olarak, sonra duygusal insan olarak, sonra sosyal insan olarak, sonra inanan insan olarak ve en son gelecekteki insan olarak ele alıyor.

Svend Brinkmann, Danimarka Aalborg Üniversitesi İletişim ve Psikoloji Bölümü’nde Danimarka Psikoloji Profesörüdür. Nitel Araştırmalar Merkezi’nin eş direktörü olarak görev yapıyor. Araştırmaları özellikle psikoloji ve diğer beşeri ve sosyal bilimlerdeki felsefi, ahlaki ve metodolojik konularla ilgilidir.

İnsan Olma Yolculuğu, okumayanlara tavsiye, okuyanlara bilgiyi hatırlatma amaçlı.

Yazarlar sizi okumaya davet ediyor.

Sevgiyle okuyunuz…

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: