Sözcüklerdir Bütün Derdim, Ursula Le Guin

Hiçbir sanat boşa öğrenilmiş değildir; fakat zihni eğitmek, onu dolaysız gerçeklikten koparıp yeni bir anlayış ve yepyeni bir güce kavuşturmak söz konusu olduğunda hiçbir şey şiir ve hikayeye denk olamaz.

“Doğru biçimdeki bir şiir, binlerce gerçeği barındırabilir içinde. Fakat bunların hiçbirini söylemez.”

— Ursula Le Guin

Merhaba

Sevgili Ursulamız romanları, öyküleri, şiirleriyle olduğu gibi bu kitaptaki yazılarıyla da insanların zihnindeki aşılması imkansız sanılan duvarları yıkmaya devam ediyor.

Sözcüklerdir Bütün Derdim‘de yazar; kitapları, e-kitapları, yayıncılığı, okuma alışkanlıklarını, çocukları ve sevdiği yazarların zihnini anlattığı kadar, şiiri, edebiyatı, janrları, önyargıları, baskılanan kadınların sanatını ve uğradıkları haksızlıkları da muzip, masum, cesur, bazen de acımasız kelimelerle aktarıyor okuruna. Düşünen, okuyan, yazan ve hayatı anlamlandırmaya gayet eden herkesin severek okuyacağı bu kitap, usta yazarın hayal gücünden fışkıran ışığı sunuyor. Bunun karşılığında ise tek talebi var; Hürriyet, Yazmak ve okumak da zaten hür olmanın bir yolu değil midir?

Hayal gücü bir para kazanma aracı olamaz. Kar etme lügatinda yeri yoktur. Tıpkı bir alet gibi hayal gücünü de kullanmayı öğrenmemiz gerekir.

Hiçbir sanat boşa öğrenilmiş değildir; fakat zihni eğitmek, onu dolaysız gerçeklikten koparıp yeni bir anlayış ve yepyeni bir güce kavuşturmak söz konusu olduğunda hiçbir şey şiir ve hikayeye denk olamaz.

Merkezin nerede olduğunu, yuvasının neresi olduğunu bilmeyen çok ama çok zor durumdadır. Yuva içeri girmenize izin verilen bir yer değildir. Aslında bir yer bile değildir. Yuva hayal ürünüdür.

Edebiyatın büyük kısmı, söz konusu kitapların çoğunun vefat etmiş ve dolayısıyla açgözlü olmayacak kimseler tarafından yazılmış olmasıdır. Yayıncıları “çok satanlar” listesine girmek için sefilce didinip dursa bile hayatta olan pek çok şair ve yazarı esas motive eden kazanç sağlama arzusundan ziyade, güçleri yetse karşılığında hiçbir beklentileri olmadan yapabilecekleri şeyi yapma, yani sanatlarını icra etme ve böylece bir şeyleri iyileştirme, düzeltme isteğidir.

Okuryazarlığın önemli olmasının nedeni, edebiyatın o aradığımız kullanma talimatları olmasıdır. Sahip olduğumuz en iyi el kitabıdır edebiyat. Ziyaret ettiğimiz ülkenin, yani hayatın en kullanışlı rehberidir.

Ursula Le Guin’in ölmeden önce yayımlanan son kitaplarından biri olan Sözcüklerdir Bütün Derdim “Atölye” çalışmasıyla edebiyat için çıkılan o fırtınalı yolculuğun rotasını daha da uzak denizlere yöneltiyor.

Kadim Sohbet arkadaşım Ursula Le Guin’le yapmış olduğum Atölye çalışmalarıyla yelken açtığım hikaye denizine kılavuzluk eden değerli satırları için teşekkür ederim.

Sözcüklerdir Bütün Derdim, okumayanlara tavsiye, okuyanlara bilgiyi hatırlatma amaçlı.

Yazarlar sizi okumaya davet ediyor.

Sevgiyle okuyunuz…

Ben’i Sorgula
Kategoriler
%d blogcu bunu beğendi: