Kutsal Olanı Arayabilmek, Guy Finley

Arayışçının ruhsal dönüşümü içsel heyecanı hissetmesiyle başlar. Bu da onu bir yolculuğa sürükler, tehlike ve tuzaklarla dolu bir arayışa… Uzun süre aradığı “Kutsal Olan”la bir araya geldiğindeyse yeni bir bilinç seviyesine yükselir. Arayışçı aradığını bulduğunda, parçaların toplamından daha büyük olan o ilahi hazineye kavuşur.

“Özlem duyduğumuz daimi bütünlük hissini gerçeğe dönüştürmeyi umuyorsak, onun gizli kaynağını içimizde bulmamız gerekli.”

— Guy Finley

Merhaba

Arayışçının ruhsal dönüşümü içsel heyecanı hissetmesiyle başlar. Bu da onu bir yolculuğa sürükler, tehlike ve tuzaklarla dolu bir arayış… Uzun süre aradığı “Kutsal Olan”la bir araya geldiğinizdeyse yeni bir bilinç seviyesine yükselir. Arayışçı aradığını bulduğunda, parçaların toplamından daha büyük olan o ilahi hazineye kavuşur.

Guy Finley, dünya çapında bilinen kar amacı gütmeyen öz farkındalık okulu Life Of Leraning Foundation‘ın kurucusu ve direktörüdür.

Finley, çağların bilgeliğini damıtarak herkese erişilebilir hale getiren bir ruhani öğretmendir. Bir modern çağ ustası olan Finley, Vazgeçebilmek, Sevebilmek, Özgürleşebilmek, kitaplarının çok satan yazarıdır.

Guy Finley, şöyle söylüyor: “Bir bakıma, bu kitap yaklaşık 5000 yıldır hazırlanmakta! Ancak dramı bir yana koyarsak- çok daha makul bir zaman ölçeğinde- gerçek şu ki otuz yıldan daha uzun bir süre önce bu kitap için ebedi fikirleri toplamaya başladım. O zamanlar şansıma yazar ve filozof Vernon Howard ile temas kurdum. Onun nazik ve açık içsel rehberliği altında geçirdiğim on dört yılın ilk yılında (1992’de vefatına kadar) The Mystic Speak adlı eserlerinden birine derinden aşık oldum.”

Herkesin içinde canlı bir Işık, sevgisi ve şefkati asla kesilmeyen bir bilinç yaşar; o, bilgeliği bir kez uyandığında, etrafta ve içimizde meydana geldiğini gördüğümüz tüm ıstıraplar ve üzüntüler için hem açıklama hem de çözüm sağlayan ebedi bir zekadır.

Kendi gözleriyle gören ve kendi yürekleriyle hissedenler çok az. “ Albert Einstein

Dünyamız ne zaman daha iyiye doğru değişirse, bunun tek bir nedeni vardır: Bir yerlerde, bir başka yerde, birisi (tıpkı sizin ve benim gibi) aniden “değişmiştir”. Göz açıp kapayıncaya kadar umulmadık; ancak beklenilen bir şey olur; sadece onun gelişi için hazırlanan bir zihinde tamamen yeni bir fikir belirir ve olmuş olanla henüz olabilecek olan arasında bir birleşme gerçekleşir.

Akşam gökyüzünü kaplayan yıldızlar gibi, geçmişimiz de tamamen yeni bir şeyin doğduğu bu gibi parlak anlarla doludur; onlardan bildiğimiz dünyayı değiştiren keşifler gelir.

İnsanlar, Hakikat’i uzaklarda sanırlar, evrenin dışında, en uzaktaki yıldızın ötesinde, Adem’in öncesinde ve ölümün sonrasında… Ebediyette gerçekten hakikat ve yücelik vardır, ancak bütün bu zamanlar, yerler ve ilişkiler şimdi ve buradadır. Tanrı’nın kendisi de şimdiki zamanda ve yücedir, bütün çağların geçmesiyle daha yüce olmayacaktır. ” Walden, Henry David Thoreau

Şimdiye kadar keşfedilen her hakikat- her zaman parlayacak her yeni ışık- bilincimizde zaten vardır.

Bu kitapta, unutulmuş ruhsal mirasımızı hatırlamak için bizi ateşleyen ve harekete geçiren bu ebedi fikirleri ben “ateş tohumları” olarak adlandırıyorum.

Uyuyan uyandığında, arayışçı doğar…

Hayatı keşfetme yolculuğumuz sırasında, herhangi bir zaman bazı “ateş tohumları” bizi sadece bir dakika önce dahi bilmediğimiz bir parçamızı görmediğimiz bir parçamızı görmemiz üzere uyandıran bazı yeni düşünceler veya içgörüler- ile karşılaşırız ve yalnız olmadığımızın farkına varırız.

Sizce, arayışı gizlice başlatan nedir?

Kutsal Olanı Arayabilmek, okumayanlara tavsiye, okuyanlara bilgiyi hatırlatma amaçlı.

Yazarlar sizi okumaya davet ediyor.

Sevgiyle okuyunuz…

Ben’i Sorgula
Kategoriler
%d blogcu bunu beğendi: