Kendini Bilmek İçin Kitap!

"Ruhsal enerjide ilk basamak insanın kendini bilmesidir. Kendini bilen insan maneviyatını keşfeder ve yolculuğuna başlar." Lao Tzu

Mindfulness’ın İyileştirici Gücü, Jon Kabat-Zinn

İyi kitaplar, en iyi üniversitelerin yerine geçer...

Tüm dünyada birçok tıp merkezinde uygulanan mindfulness temelli stres azaltma (MBSR) programı. Jon Kabat-Zinn’in ünlü mindfulness temelli stres azaltma programını temel alan, tıp ve psikolojide çığır açan çalışması, tıbbi olarak kanıtlanmış zihin-beden yaklaşımlarını nasıl kullanacağınızı gösteriyor. 

“Bu okumaya değer kullanışlı kitabın pek çok açıdan oldukça faydalı ve çok sayıda insana yardım edeceğine inanıyorum. Okuyunca siz de göreceksiniz; meditasyon günlük hayatımızdan ayrı tutulamayacak bir şey. Bu kitabı bir kapı gibi düşünün; Dharma’dan dünyaya, dünyadan dharma’ya açılan bir kapı. Hayatınızdaki sorunları çözmenize yardımcı oluyorsa, o dharma gerçek dharma’dır. Bu kitabı en çok da bu yönünden dolayı sevdim. Yazarına bu kitabı kaleme aldığı için teşekkür ederim.”

— Thich Nhat Hanh

Merhaba

Artık oldukça bariz ki mindfulness iyileştiricidir, dönüştürücüdür ve hayatlarımızı geri kazanmamıza yardımcı olur. Boş vaatler vermez, insan olmanın getirilerini geri kazandırır. Amerikan psikolojisinin babası William James’in deyişiyle “… hayallerimizin ötesinde bir hayat yaşamak için gerekli her şeye sahibiz.”

Aynı yeraltı suları ya da petrol kaynakları gibi insan da içsel kaynaklara sahiptir. Bu kaynaklar insana doğuştan gelir, daha sonra kullanılabilir ve gerektiği takdirde ön plana çıkabilirler. Hayat boyu öğrenme, büyüme, iyileşme ve kendimizi dönüştürme kapasitemiz en değerli iç kaynaklarımızdır. Peki ya bu dönüşüm nasıl gerçekleşir? Daha geniş perspektiften bakmakla başlar. Varoluşumuzun tüm katmanlarını ve boyutlarını fark etmek ve kabul etmek demektir. Gerçekte kim ve olduğumuzu anlamakla başlar. Bu iç kaynaklara ulaşmak için farkındalıkla donanmak ve farkındalıkla ilişki kazanma becerisi gerekir. Bilinçli bir şekilde ve yargılamadan şu ana odaklanmak, bu keşif ve kazanıma giden yoldur.

MBSR programı, çoğu zaman anlaşılmaz ve zor olan bölgenin netleşmesi ve sakinleşmesi için gereken çerçeveyi ve rehberi sunmaktadır. Hayat boyu sürecek bu yolculukta farklı bakış açılarından bakmak, farklı olanakları ve farklı zorlukları görmek size zengin ve devamlı bir destek sağlayacaktır. Bu maceranın dolu dolu, hatta doğru deyişle uyanık yaşaması için gerekenlerden biri de budur.

Bu yolculuk için çizilmiş doğru bir rota yoktur. Herkes kendi şekli ile deneyimler, kendi yönünü seçer ve yolun kendine özgü armağanlarından faydalanır. İçinde yaşamak mümkündür, ancak elbette ki zaman zaman ziyaret etmek de tercih edilebilir. Önemli olan bu yolun kendi başınıza ve doğrudan deneyimlenecek bir yol olduğunu unutmamaktır.

Bu kitapta anlatılan MBSR ve mindfulness kendi bedeninize, zihninize, kalbinize ve hayatınıza yeni ve daha sistematik, daha şefkatli bir şekilde bakmanıza yardımcı olacak bir davettir. Böylelikle hayatınızın daha önce hiç fark etmediğiniz ya da belki de bir nedenden dolayı göz ardı ettiğiniz önemli boyutlarını keşfedeceksiniz.

Bugün zihnimle ne yapmayı planlıyorum?

Zihnim şu anda nasıl?

Kalbim şu anda nasıl?

Bedenim şu anda nasıl?

Bu his ve bu kavrayış kendimizi bilgiye dayalı bilmenin ötesinde bir biliştir. Farkındalık…

Bu içsel bilme kapasitesini kullanacak bizleri özgürleştirecek olanı sorgulayabilir, kavrayabilir ve araştırabiliriz.

Mindfulness kazanmak için şu ana dikkat etmek ve şu anda kalmak ve sürecin içinde görmek, hissetmek, bilmek ve öğrenmek gerekir.

Mindfulness‘tan bahsederken “kalbi farkındalıktan” bahsedildiğini de unutmamak gerekir. Asya dillerinde “zihin” ve “kalp” kelimeleri için kullanılan kelime dahi aynıdır. Mindfulness ifadesini kullanırken kalbi farkındalık ifadesini hissetmezseniz olayın özünü kaçırıyorsunuz demektir. Mindfulness sadece bir kavram değil, bir varolma yoludur. Farkındalık zihinde, kalplerde, bedenlerde ve hayatlarda ortaya çıkanlarla ilişki içinde olma imkanı sağlar. Bir bakıma bilgeliktir ve bu bilgelik özgürleştiricidir.

Jon Kabat-Zinn’in ünlü Mindfulness temelli stres azaltma programını temel alan, tıp ve psikolojide çığır açan çalışması, tıbbi olarak kanıtlanmış zihin- beden yaklaşımlarını nasıl kullanılacağınızı gösteriyor.

Mindfulness’ın İyileştirici Gücü, okumayanlara tavsiye, okuyanlara bilgiyi hatırlatma amaçlı.

Yazarlar sizi okumaya davet ediyor.

Sevgiyle okuyunuz…

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: