DÖNÜŞÜMLER (Metamorfozlar) Ovidius

“Şekilden şekle dönüşen şeyler hakkındaki hikayeleri anlatmak istiyorum şimdi. Ey Tanrılar! Madem ki bu dönüşümlere de siz sebep oldunuz, yazacaklarım için bana ilham verin ki, bu hikayeleri güzel bir şarkı tadında dillendirebileyim. Öyle ki, ilk oluşumdan çağımıza kadar uzanan kesintisiz bir nehir gibi aksın.”

Merhaba,

Publius Ovidius Naso (MÖ 20 Mart 43-MS 17/18 ) kısaca Ovidius veya Ovid, klasik Roma döneminin en önemli şairlerindendir. İmparator Augustus döneminde yaşamış olup Virgil ve Horace gibi büyük üstadlarla aynı dönemde eserler yazmıştır.

Ovid, Roma İmparatorluğunun ilk yıllarında en fazla eser veren yazarlardan biriydi. Çalışmaları tarih boyunca Chaucer, Milton, Dante, Shakespeare ve Goethe gibi birçok büyük yazara ilham kaynağı olmuştur.

15 kitapçıktan oluşan ve kesintisiz anlatılan mitolojik hikayelerle işlenmiş Dönüşümler/Metamorfozlar, onun en meşhur eseridir. Ki bu eser, mitolojik hikayeler konusunda ana kaynakça olarak addedilir.

Kitap bu serinin ilk üç bölümünden oluşmaktadır.

Deniz, yeryüzü ve her şeyi kaplayan gökyüzü var olmadan önce, doğadaki her şey birbirine benzer bir haldeydi. Buna, Kaos denilmekteydi. Çiğ, işlenmiş kocaman bir katı yığınından ibaretti, cansız ve ruhsuz maddeler dağılmıştı her yana. Hiçbir karışım mevcut değildi henüz ve her şey düzensizce tek bir yere yığılmıştı.

DÖNÜŞÜMLER (Metamorfozlar) okumayanlara tavsiye, okuyanlara bilgiyi hatırlatma amaçlı.

Yazarlar sizi okumaya davet ediyor.

Okuyunuz…

Sevgiyle

Ben’i Sorgula
Kategoriler
%d blogcu bunu beğendi: